Želvy na Jadranu 2 .díl

Ve stáří asi 10 let se karety vydají do mělkého příbřežního moře a změní svůj způsob života. Žijí na dně moře v hloubce do 200 metrů a živí se raky a dalšími korýši.
Tyto podmínky jsou ve vodách severního a středního Jadranu a zálivu Gabes v Tunisku. V těchto stanovištích karety žijí až do své pohlavní zralosti, které dosahují ve stáří 20 až 30 let. Po dosažení dospělosti se vydají na pouť vzdálenou až tisíce kilometrů do míst, kde se samy vylíhly a nakladou zde vejce.
Počet karet začal značně klesat po druhé světové válce z důvodu lovu a znečišťování moře a také rozvojem cestovního ruchu. Turisté byli často v místech, kde karety kladly vejce.
Nejvíce se na snížení počtu karet podepsalo v posledních 50 letech prudké rozšíření rybolovu sítěmi vlečenými po mořské dně. Mnoho karet v těchto sítích uvízne.
Z jednoho tisíce vylíhnutých malých karet dosáhne pohlavní zralosti jen jedna.
Podle průzkumu se v chorvatském Jadranu neúmyslně uloví za rok na 2 500 karet. V mořích u Itálie 3600 karet, u Baleár je to až neuvěřitelných 24 000 jedinců.
Záleží také na typu sítě a na tom, na jak dlouho v ní kareta uvízla a zda je zraněná. V některých sítích umírá až 60 % karet.
Vědci chtějí sledovat dlouhé cesty karet z jejich stanovišť v moři do míst kladení vajec a zpět. Některé karety budou proto vybaveny satelitní vysílačkou.
Projekt na záchranu karet se zabývá možností, jak snížit vliv mořského rybolovu v EU na populaci karety obecné ve Středozemním moři. Výzkum je zaměřen na snížení jejich úmrtnosti při rybolovu.
Vyhledat zájezd podle domu:
Aktuality
Předpověď počasí na zítraPředpověď počasí na 11. 9. 2010 pro severní Jadran, oblast ostrova Cres a Lošinj. Podrobnější předpověď včetně sedmidenní naleznete zde.
|
Minimum: 19 °C |
| Maximum: 24 °C |
Aktuální teploty na Cresu| Aktuální teplota 17:52 | 21.2 °C |
| Teplota moře | 21 °C |
| Maximální teplota | 22.4 °C |
| Minimální teplota | 16.3 °C |
| Průměrná teplota | 18.1 °C |
Při pohledu na nebe: 10.9.2010| 08:00 | oblačno |
| 12:00 | oblačno |
| 16:00 | oblačno |
Dnes pořádané akce na Cresu| 08:30 | Lošinj - výlet mikrobusem Celodenní poznávací výlet na ostrovy Lošinj a Cres. |
FotogalerieProhlédněte fotografie, které pořizují naši průvodci na všech akcích pořádaných na Cresu. Sezony 2001-2010
Naše další stránky: Dovolená léto 2010 - ostrov Cres
Stránky vytvořili a dále spravují Tomáš Schreiber, Petr Kodytek, Michal Kárný. Webdesign by PERUS. Odkazy

